Gå till Innehållet

Engagera dig i studerandesektionens valberedning

Är du intresserad av rekrytering och marknadsföring och vill medverka i arbetet med att hitta bra kandidater till styrelsen för Akavias studerandesektion? Akavia är ett av de största fackförbunden inom Saco med över 35 000 studentmedlemmar. Genom att engagera dig i valberedningen får du både erfarenhet av rekrytering och tillgång till ett större nätverk.

Om valberedningen för Akavias studerandesektion

Studerandesektionens valberedning har till uppgift att förbereda val av styrelse vid ordinarie sektionsmöte. Valberedningen får, med vissa begränsningar, också utse nya ledamöter som ersättare om någon avgår under mandatperioden. Valberedningen väljs av sektionsmedlemmarna på sektionsmötet och mandatperioden är på ett år.

Akavias studerandesektion söker nu fyra ledamöter samt en sammankallande ledamot till studerandesektionens valberedning för verksamhetsåret 2026/2027.

Akavia ser gärna att valberedningen består av ledamöter från hela landet, i alla åldrar och med olika erfarenheter. Uppdraget inleds med en utbildning i rekrytering och du kommer att få alla verktyg du behöver för att kunna utföra uppdraget. Som utgångspunkt bör du kunna avsätta fem till tio timmar i månaden. Arbetet är flexibelt och kan utföras i samråd med övriga ledamöter. Inför ordinarie sektionsmöte i februari kan du förvänta dig något större tidsåtgång för uppdraget. Förutom att få erfarenhet av valberedning innebär uppdraget även att du breddar ditt nätverk och får värdefulla meriter inför framtiden. 

Är du dessutom intresserad av rollen som sammankallande ledamot ser vi gärna att du har någon tidigare erfarenhet av ledarskap eller samordning. 

Nominera dig själv eller en annan studerandemedlem till uppdraget i valberedningen. Om du väljer att nominera en annan studerandemedlem, säkerställ först att de accepterar nomineringen. Valberedningen väljs av sektionsmedlemmarna på sektionsmötet och mandatperioden är på ett år.

Som ledamot i valberedningen bör du vara:

  • Kommunikativ
  • Samarbetsvillig
  • Analytisk 
  • Engagerad 
  • Nyfiken 
  • Ansvarstagande
  • Strukturerad 

Krav för att kunna nomineras:

  • Studentmedlem i Akavia 
  • Du är inte engagerad i ett konkurrerande förbund 

Meriterande om du har:

  • Tidigare erfarenhet av marknadsföring eller rekrytering

Nomineringsprocessen är öppen

Mellan 19 – 22 november kan du som medlem nominera till valberedningen. Du kan nominera dig själv eller en annan person.

Har du frågor är du välkommen att kontakta Viktor Göranson.

Mer om Akavias sektioner

Sektioner och delegationer

Akavia har fyra sektioner, tre för yrkesverksamma medlemmar och en för studerandemedlemmar. Sektionerna är en betydelsefull del av förbundets demokratiska organisation. Vilken sektion du tillhör beror på vilken sektor du arbetar i. Är du till exempel anställd inom staten tillhör du den statliga sektionen.

Om sektionen

Vill du engagera dig i frågor som till exempel utbildningskvalitet och nyexaminerades arbetsmarknad och samtidigt var med och påverka utvecklingen av förbundet? Då ska du ta chansen att söka till studerandesektionen.