Gå till Innehållet

Akavias nya förhandlingschefer

I veckan tillträdde Daniel Falk och Viktoria Färm som förhandlingschefer på Akavia. De kommer, i likhet med sina företrädare, att leda förhandlingsavdelningen i ett delat ledarskap.

– Vi är glada att äntligen vara på plats och ser fram emot att tillsammans med alla förtroendevalda och kollegor driva utvecklingen framåt. Akavia är ett starkt förbund med medlemmar som vill ha ännu större inflytande, inte minst i de kommande avtalsrörelserna och det tar vi gemensamt sikte på, säger Viktoria Färm och Daniel Falk. 

Viktoria Färm kommer senast från rollen som förhandlingschef på Tullverket och har tidigare haft motsvarande roll på Migrationsverket. Hennes erfarenhet från både statlig och kommunal verksamhet, och från både arbetsgivar- och facklig sida, ger henne god förståelse för offentlig sektors särskilda villkor och uppdrag. 

Daniel Falk kommer närmast från rollen som chefsjurist och biträdande förhandlingschef på Ledarna, och har tidigare varit förhandlingschef för industrisektorn på Sveriges Ingenjörer. Hans bakgrund som förbundsjurist och ombudsman ger honom djup kunskap om avtalsfrågor i komplexa och snabbrörliga miljöer. 

– Vi är mycket glada över att välkomna Daniel och Viktoria till Akavia. De är trygga och erfarna ledare och den djupa sakkunskap de båda tillför är värdefull i förbundets fortsatta utveckling, säger Magnus Hedberg, vd på Akavia. 

Det här är Akavia

Fackförbundet för akademiker

Med 145 000 medlemmar, närmare 100 års erfarenhet av fackliga frågor och spetskunskap om din profession är Akavia det självklara valet för dig som akademiker.