Genomför ni då anpassningar?
– På övergripande nivå undersöker vi strukturella faktorer som kan vara diskriminerande. Det är på individnivå som vi som arbetsgivare har en skyldighet att göra anpassningar, en skyldighet som sträcker sig långt. Men för att vi ska kunna leva upp till den skyldigheten är det viktigt att medarbetaren berättar vad hen har svårigheter med.
I samtal med chefen?
– Ja, till exempel i samband med den årliga individuella skyddsronden, de strukturerade mål- och uppföljningssamtalen eller bara i ett vardagligt samtal.
– Det kan gälla olika hjälpmedel eller arbetsverktyg som man behöver, behov av att återkommande delta i möten med barn- och ungdomspsykiatrin, skola eller liknande på grund av att ens barn har en funktionsnedsättning, gå ner i arbetstid eller andra anpassningar.
Är ni generösa med det?
– Ja. Samtidigt är det viktigt att det både finns en plan och en pågående dialog mellan medarbetaren och ansvarig chef. Ofta är det inte frågan om några statiska anpassningar, utan de kan behöva förändras efter en tid.
Vilka är de största utmaningarna när det gäller funktionsnedsättningar?
– Mångas fördomar och okunskap är utan tvekan en stor utmaning. För en arbetsgivare kan även en anhörigs funktionsnedsättning utgöra en utmaning.
– Det är en sak att ha en dialog om medarbetarens egen funktionsnedsättning och behov av olika anpassningar, om vad som fungerar och inte fungerar. När det gäller en anhörig handlar det även om privatlivet. Samtidigt som man som arbetsgivare kan behöva ställa en del frågor för att få bilden klar för sig, och kanske även behöver göra någon form av utredning, gäller det att inte klampa in för mycket.
Behövs det en kulturförändring när det gäller synen på funktionsnedsättning?
– Ja. De flesta av oss har fördomar, inte minst omedvetna sådana.
Är det likadant hos er?
– Jag vill svara att det inte är det. Men jag tror att även vi har fördomar. Vi försöker dock begränsa deras betydelse genom utbildning och kompetensbaserad rekrytering. Det är ett sätt att åtminstone minimera riskerna för diskriminering på arbetsplatsen och i samband med rekrytering.